Son Haberler

Endüstriyel Soğutma Sistemleri

Endüstriyel soğutma sistemleri, soğutucu ekipmanlar olarak da adlandırılan bir sistem olarak değerlendirilmektedir. Ticari alanlarda yapılan üretim esnasında ticari tesislerdeki havanın ve aynı zamanda kullanılan diğer ürünlerin soğutulması amacıyla tercih edilmektedir. Bahsi geçen bu soğutucuların tam anlamıyla çalışabilmesi için hava basıncı döngüsünü kullanması veya buhar sıkıştırmasını tercih etmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda endüstriyel soğutma, geniş çaplı tüketiciye yönelik hizmette bulunan sektörleri de bünyesinde bulundurmaktadır. Yani tüketiciye ulaştırılması beklenen ürünlerin soğutulması ve soğuk ortamlarda muhafaza edilebilmesi için endüstriyel soğutma sistemleri tercih edilmektedir. Bu sistemin çeşitlerine ve diğer bilgilere ulaşabilmek için konu hakkında ufak bir araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

Endüstriyel Soğutma Sistemleri
Endüstriyel Soğutma Sistemleri

Endüstriyel Soğutucu Bileşenleri Nelerdir?

Yukarıda bazı bilgiler ile açıklanan bu sistem, endüstriyel soğutucu bileşenleri kapsamında da zaman zaman ele alınan bir konu haline gelmiştir. soğuk ürün satışı yapan veya bu tip ürünleri tedarik eden kişiler, bahsi geçen bu konuyu detaylı bir şekilde incelemektedir. Endüstriyel soğutucu bileşenleri denildiği zaman dört farklı ana bileşenin var olduğunu bilmelisiniz.

Dört farklı ana bileşenden kastedilen ise: Evapotör, kompresör, genleşme vanası, kondenser şeklinde ifade edilmektedir. Sıralanan bu ana bileşenler arasında yer alan kompresör, birden fazla çeşitte var olması ile merak edilmektedir. Her bir bileşenin farklı göreve sahip olması gibi bu kompresörlerin de farklı amacı ve çalışma şekli bulunmaktadır.

Endüstriyel Soğutucu Kompresör Çeşitleri

Endüstriyel soğutucu kompresör çeşitleri, asıl sistemin çalışmasında etkili olan önemli bir detay olarak ön plana çıkmaktadır. Ürünlerin soğuk bir ortamda taşınması veya muhafaza edilebilmesi için tercih edilen endüstriyel soğutma sistemleri, kompresör çeşitlerine göre tercih edilmekte ve kullanılmaktadır. Peki, bahsi geçen bu kompresör çeşitleri nelerdir? Santrifüj kompresör, Pistonlu kompresör, Vidalı kompresör… Sıralanan bu çeşitler, farklı teknik özelliklere ve çalışma şekline sahiptir. Uygun ortamda uygun sistemin tercih edilebilmesi için bu tarz detayların özenle seçilmesi ve uygulanması gerekmektedir. Her bir kompresör tipinin tam olarak ne işe yaradığını öğrenerek endüstriyel alanda doğru olan seçeneği kolaylıkla tercih edebilirsiniz.

Endüstriyel Soğutucu Sistemlerin Bakımı

Bahsi geçen bu sistem hakkında endüstriyel soğutucu sistemlerin bakımı da periyodik olarak gerçekleştirilmesi ve bu nedenle hakim olunması gerekmektedir. endüstriyel alanda kullanılan bu soğutucu sistem, yüksek verimlilikte çalışmaya programlanmıştır. Aynı zamanda büyük bir alanın soğutulması için tasarlanmış olması, bakımlarının düzenli olarak yapılması anlamına gelmektedir.

Daha önce de belirtildiği üzere yüksek performans ile çalışmaya programlı olan bu soğutucu sistemin herhangi bir hataya uğramaması ve aksaklık yaşamaması için bakımının nasıl yapılması gerektiği de önem arz eden bir durumdur. Cihazın verimli bir şekilde çalışmaya devam edebilmesi için chil optimize işleminin gerçekleştirilmesi ve aynı zamanda düzenli olarak chillerin bakının yapılması gerekmektedir.

Endüstriyel Soğutucu Sistemlerinin Yeri Nasıl Olmalıdır?

Endüstriyel soğutucu sistemlerinin yeri nasıl olmalıdır sorusu ile birlikte bu cihazların kullanım sağlanacak alana göre nasıl konumlandırılması gerektiğini de kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Pek çok alanda kapsamlı endüstriyel soğutma olarak ele alınan bu cihazların kullanılacak alana uygun bir şekilde yerleştirilmesi oldukça önemlidir. Genel olarak bu tip soğutucu cihazların ilgili alana yakın ve aynı zamanda mekanik ekipman odalarının içerisine konumlandırılması tavsiye edilmektedir.

Kullanılacak olan cihazın kompresör ve chil boyutuna göre kullanım sağlanacak olan alanın hemen yanında oldukları da fark edilmektedir. Hatta bazı endüstriyel soğutma sistemleri tamamen açık alanda da bırakılabilmektedir. Alana uygun en iyi yeri anlayabilmek için teknik servislerden yardım almanız doğru olacaktır.

Welcome Back!

Aşağıdaki alandan giriş yapın

Yeni Hesap Oluştur!

Formu doldurun

Retrieve your password

Şifre Sıfırlamak için Email veya Kullanıcı adınızı girin!

Add New Playlist